Firma nie ukryje adresu zamieszkania pracownika – dłużnika
Przyjęcie, że udostępnianie przez administratora danych osoby, wobec której ktoś chce zainicjować postępowanie sądowe miałoby godzić w jej prawa i wolności jest nieuzasadnione.
Takie stwierdzenie znalazło się w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który rozpatrywał sprawę dotyczącą udostępnienia przez pracodawcę adresu zamieszkania swojego pracownika.
Spółka X zwróciła się do spółki Y z wnioskiem o udostępnienie adresu zamieszkania jej pracownika Sylwestra K., uzasadniając to koniecznością dochodzenia roszczeń z tytułu zaległości wynikających z nieuiszczania czynszu najmu lokalu mieszkalnego. Jak tłumaczyła spółka X, ze względu na porzucenie wynajmowanego lokalu mieszkalnego przez Sylwestra K. nie ma możliwości ustalenia jego obecnego miejsca zamieszkania.
Spółka Y odmówiła udostępnienia żądanych danych. Zaznaczyła, że przesłane nakazy zapłaty zawierają jedynie imię i nazwisko osoby, co nie pozwala na jednoznaczne ustalenie, czy dane dotyczą faktycznie jej pracownika. W zbiorze pracowników widnieją dane Sylwestra K., jednak nie można potwierdzić, że dotyczą one osoby wskazanej w nakazach zapłaty.
Pojęcie „dochodzenia roszczeń"
Generalny inspektor ochrony danych sobowych nakazał spółce Y udostępnienie adresu zamieszkania jej pracownika.
Organ ten ocenił, że żądanie spółki X jest w pełni uzasadnione....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta